Tartu Tähetornis

Jalutasime täna Toomemäel ja mul tuli mõte külastada ka seal samas asuvat Tähetorni. Tartu Tähetorn on Eesti vanim, 1810. aastal asutatud tähetorni peetakse Eesti astronoomiateaduse hälliks. Kuna Väike Preili läheb kõikidesse muuseumidesse suure elevusega, siis ostsimegi piletid ära ja hakkasime näitusesaalides ringi uudistama.

Vaadata sai erinevaid teleskoope, gloobuseid. Mulle meeldis araabia taevagloobus ja sellega kaasas käiv lugu. Mitmes kohas olid puutetundlikud arvutid, kust sai lisainfot ja uusi tarkuseid ammutada. Tutvuda sai Struve geodeetiliste mõõtmistega.

Foto: tahetorn.ut.ee

Muidugi sai lugeda astronoomia arengust, vaadata päikesesüsteemi mudelit, huvitav oli ka lugeda, kuidas mõõdeti aega Eestis kahe ilmasõja vahel. Väike võistlusmoment tekkis meil elukaaslasega ka, kui mängisime mängu, kus pidi meteoore loendama.

Foto: tahetorn.ut.ee

Kui näitustele saime ringi peale jalutatud, siis ronisime ikka treppidest ülesse torni ka. Mul hakkas peale neid treppe ja tornist alla vaatamist pea jällegi ringi käima, seega ma ei oska öelda, kui ilus vaade sealt ülevalt avaneb, sest ma kiirustasin kohe alla tagasi.

Õue jõudes pakuti meile lahkelt võimalust päikest läbi teleskoobi vaadata. Mind üllatas kui punane see päike tegelikult on. Õues on hetkel ka näitus “Eestlastele Eesti taevas”. Näitus annab ülevaate suurimatest mõjutajatest eestikeelsete tähtkujunimede kujunemisel. Välja on pandud mitmed taevakaardid, mis pärinevad 19. – 21. sajandist.

Astronoomiapisik minus ei ole eriti suur, seega ma selle muuseumi püsikülastajaks kindlasti ei saa, aga vahel ikka tore käia vaatamas mida uut näitustele välja on toodud. Meeldis, et oli mitmeid niiöelda käed-külge ekspositsioone, aga kindlasti saaks muuseumi veel kaasahaaravamaks ja lastesõbralikumaks muuta.